Plánujete vodáckou výpravu po vzoru pana Zdeňka Šmída, jehož legendární kniha „Proč bychom se netopili aneb vodácký průvodce pro Ofélii“ byla zfilmována? Proč ne, děj knihy se odehrává na řece Lužnici, Nové řece a Nežárce a tyto říční toky patří k nejkrásnějším v celé Evropě. Vyrazit na vodu lze v podstatě dvěma způsoby. Buď si vše pronajmete a spoléháte na půjčovny vodáckého vybavení a lodí, anebo máte vybavení vlastní, což je v jistém slova smyslu výhodnější.

přívěsný vozík

Mít vlastní lodě znamená organizovat si průběh akce po svém a také ji měnit podle potřeby. Například, pokud se vypravíte na Ohři a v Karlových Varech bude tak nízký stav vody, že budete drhnout lodí o kameny na dně, všechno během několika hodin sbalíte a vydáte se někam, kde je víc vody, např. na Vltavu, jejíž průtok bývá regulován a mívá stabilní hodnotu i v létě.

vodáci na řece

Jak lodě přepravovat

Nabízí se tedy otázka, jakým způsobem přepravit jak lodě, tak i další vybavení – osobní věci. Vodáci to odjakživa, již z doby socialismu, řeší po svém – mají tažná zařízení Alfa Romeo 163 a za ně zapřahají přívěsné vozíky. Ty lze pronajímat a mít pouze svařovanou konstrukci pro přepravu lodí, anebo se vyplatí vlastnit i samotný přívěs.

Na co byste však neměli zapomínat, je hmotnost nákladu na přívěs a povolená nosnost vozidla, které bude náklad převážet. Nejde ani tak o policejní hlídku a výraznou pokutu, ale zejména o bezpečnost vaší a ostatních účastníků silničního provozu. Nebrzděný vozík totiž dokáže doslova roztancovat vůz před sebou a vsunout jej tam, kam si rozhodně nepřejete. Zbytečně neriskujte a dodržujte předpisy i ve svém zájmu.

A které řeky připadají v úvahu jako atraktivní vodní toky pro splouvání v letním období? Nejčastěji se lidé vypravují kromě Ohře, Lužnice a Nežárky na Sázavu, Berounku, Vltavu a Otavu. Každá z řek má osobité kouzlo, které by vám mohlo učarovat nejen jednou, ale třeba na celý život.

Back to Top