Snem každého zahradníka je určitě velká úroda nebo krásná květena. Jenže mu to někdy pokazí nevítaní návštěvníci. Jsou sice docela malí, ale škodu dokáží napáchat opravdu obrovskou. A pak se radost z dozrávajících plodů promění ve zlost nad zbytečnou prací.
– Někdy lze použít chemii, ale mnoho lidí se tomuto prostředku dnes už brání.
– Kdo by chtěl konzumovat s rajčaty i pesticidy.
Jak tedy naši úrodu ochránit bez toho, že bychom na ni museli lít litry chemikálií? Docela snadno. Stačí vhodný výběr rostlin, které umístíme v sousedství. Jestliže jsme se rozhodli pěstovat košťáloviny (zelí, květák, kapusta), budeme mít pochopitelně obavu ze tří nežádoucích příživníků.
o bělásek zelný
o dřepčík
o květilka zelná.
Postavíme jim jako hradbu do cesty celer. A zabijeme tím ty pověstné dvě mouchy jedou ranou. Okurky jsou často ohrožovány na konci léta padlím. Jestliže vysejeme do jejich blízkosti kopr a bazalku, můžeme být v klidu. A navíc odpudíme i běláska. Není nic nepříjemnějšího, nežli si utrhnout krásný křupavý salát a pak zjistit, že je plný černých mšic. Účinnou zbraní je saturejka.
Heřmánek není jen na čaj
O heřmánku se říká, že je snad lékem na všechny lidské neduhy. Stejně dobře ho využijeme i na zahrádce, kde bude chránit před houbami a červivostí hrách, salát, mangold, červenou řepu, špenát, celer, cibuli a pórek. Velké zásluhy na lidské zdraví má obyčejný česnek, který pomáhá proti různým zánětům a virózám. Na zahrádce udělá dobrou službu broskvoním. Vysazením těsně ke kmenům ochráníte své stromky před kadeřavostí. Od jahod odeženou roztoče. Jestliže se Vám na zahradě usazuje bývalý „imperialistický brouk“, kterému se dnes říká mandelinka bramborová, nabídněte jí křen. Další návštěvu si určitě rozmyslí. Některé rostlinky se naopak „nemusejí“. Do sousedství nikdy nesázejte okurky a rajčata.