Přesto, že vypadá tak trochu jako malé obrněné vozidlo, je to velice sympatické zvířátko. Pásovec velký žije v Jižní Americe, kde vyhledává oblasti od stepí až po deštné pralesy. Pokud byste tam zavítali, rozhodně ho nepřehlédnete. Měří od sto deseti až do sto padesáti centimetrů a váží i třicet kilogramů.
Je to zvířátko celkem užitečné, protože jeho hlavní potravou jsou
– termiti
– mravenci
– hadi
– červi.
Pásovec velký se dožívá až sedmi let. Jeho kůže je na zádech sestavena z jedenácti až třinácti mírně pohyblivých pruhů destiček. Tři až čtyři má i na krku. I jeho ocas je vybaven tvrdým krunýřem. V případě nebezpečí se chová jako náš ježek. Stočí se do klubíčka.
Pečlivá matka
Na předních nohách mívá pásovec velký třetí prst, kterým si vyhrabává v zemi drobnou kořist. Používá ho také na uzpůsobení nory, ve které se za dne ukrývá.
· Pásovec velký je samotář a rozhodně nelpí na místě, kde se usadí.
· Když uplynou dva až tři týdny, odchází na jiné loviště.
Není ani nikterak věrný. Dokáže se bez problémů pářit s více samicemi. U samic příroda vytvořila takovou zajímavou zvláštnost. U některých druhů pásovců se po oplodnění vajíčko rozdělí na více embryí. Poté se narodí čtyři i více mláďat stejného pohlaví. Po narození je matka kojí a pečlivě ochraňuje. Jakmile se některé mládě odkutálí o kousek dál, nabere ho do tlamy (jako pes či kočka) a odnese zpět. Když se mláďatům začne tvořit krunýř, je čas osamostatnit se. Postupně opouštějí noru a učí se sami si hledat potravu. Přibližně v rozmezí půl roku až roku se pásovec zcela osamostatňuje.
o Pokud bychom ho chtěli zahlédnout, můžeme se za ním vydat do některé zoologické zahrady.
o Například v zoologické zahradě v Brně nebo v zoologické zahradě v Praze, kde můžete spatřit jeho příbuzného, pásovce štětinatého.
Dokonce už se povedl i odchov tohoto zajímavého zvířátka.