Dnes bez nadsázky v každém domě, bez ohledu na to, zda je přízemní či patrový, najdeme schody. Každý z nich má totiž minimálně půdní či sklepní prostory, které by bylo hloupé nevyužít. A ty se musí nějak zpřístupnit.

Ano, existuje výtah, ten má však jednu hlavní vadu: je závislý na elektřině. Pokud by tedy došlo z nějakého důvodu k výpadku proudu, zůstali by lidé uvězněni tam, kde jsou, bez možnosti dostat se ven. A to rozhodně není ideální. Koneckonců, právě proto musí být všude kromě výtahu instalováno i schodiště.

zabradli3

Je pochopitelné, proč se používá právě to – jedná se o v současnosti nejlepší způsob, jak bez pomoci mechanizace překonat v krátkém úseku větší výškový rozdíl. To však ani zdaleka neznamená, že je bezpečné – stačí si jen uvědomit, jaké následky může pád ze schodů mít.

Je jasné, že se tomu snažíme zabránit. Proto se snažíme například pomocí zábradlí schodiště zabezpečit. A to je jeho hlavní účel. Díky tomu, že se jej můžeme chytit, se značně snižuje možnost pádu. A pokud už uklouzneme, pak se můžeme uchránit od vážnějších zranění.

schodiste1

Samozřejmě se můžeme ptát, zda je toto zabezpečení dostatečné. Přeci jen, jde zde o naše zdraví, a v některých případech i životy. Pravdou však je, že ačkoliv rozhodně bezpečnost mnohonásobně zvyšuje, ani ono není stoprocentní zárukou.

Problém je, že jej zdaleka ne každý používá. A i když ano, vždy nám po něm může uklouznout ruka, případně se nemusíme včas zachytit. Je tedy jasné, že při chůzi po schodech je stále potřeba zachovávat určitou opatrnost.

Jistě, může se nám to zdát zbytečné. Koneckonců, naprostá většina z nás po nich chodí denně, a tak si na pohyb po nich zvykne. Přesto není dobré podléhat falešnému pocitu bezpečí. Samozřejmě není nutné se bát, avšak rozhodně se vyplatí dávat pozor. Stačí totiž jen jedno škobrtnutí a následky mohou být skutečně velmi nepěkné. A to rozhodně nechce nikdo z nás zažít.

Back to Top