Rozhodli jste se, že budete stavět plot kolem rekreační chaty a dáváte přednost klasickému řešení drátěného pletiva? Dnes se pletivo vyrábí potažené plastem a nemusí se natírat, to je obrovské plus, protože postačí pouze pletivo napnout podél vodorovných lanek a pevně ukotvit, a máte v podstatě hotovo.
Příprava materiálu
Začátek výstavby oplocení patří výkopovým pracím. Těmi můžete pověřit specializovanou firmu, anebo je provést svépomocí. Toto je také nejobtížnější fáze stavby plotu. Poté už přichází na řadu výstavba dřevěného bednění na vylití betonového soklu a zabetonování ocelových trubek. Jakmile máte hotové bednění a připravenou sypkou betonovou směs, musíte si nařezat ocelové trubky, a k tomu bude zapotřebí pilový kotouč na kov https://www.i-nastroje.cz/Pilove-kotouce-c22_298_2.htm.
Příprava materiálu je důležitá, protože trubky musí být stejně dlouhé a navíc odříznuté přesně kolmo, aby na jejich horní hranu bylo možno zasunout ochrannou čepičku proti vtékání dešťové vody do útrob trubek. Kdybyste trubky řezali ruční pilkou na kov, byla by to soumarská dřina a navíc poměrně nepřesná práce. Totéž se týká i úhlové brusky. S pilovým kotoučem a pevně upnutým materiálem to však půjde snadno a s vynikajícím výsledkem.
Závěr výstavby pak již probíhá celkem v poklidu. Zabetonované trubky osadíte vodorovným drátem a k němu postupně přichycujete pomocí svorek nebo kousků drátu samotné pletivo. Není jej třeba příliš napínat, postačí pouze ruční napnutí, které pletivu dodá potřebný tvar.
Horní hrana pletiva by měla být tvořena vodorovným drátem, za který zaháknete zastřižené kusy pletivového drátu, a zahnete je buď směrem dolů, anebo je vytočíte nahoru, což odrazuje volně pobíhající savce od přeskakování plotu na vaší zahradu. Výstavba plotu vám zabere u běžné velikosti domovní parcely v průměru přibližně dva až tři volné víkendy, v závislosti na délce oplocení.